Šlapem s QUATREM za splněným snem. Až k moři

slapem s quatrem

Přijet na kole od Pálavy až k moři. To je dlouholetý sen Miroslava Nevěděla. Nadšený cyklista si ho brzy splní. V sedle kola projede čtyřmi evropskými státy – z České republiky až do Chorvatska. To vše v časově omezeném limitu.

„Plán je přejet do přístavu v Zadaru v rámci jednoho týdne," prozrazuje majitel a jednatel Makléřské společnosti QUATRO, která se jej v jeho přání rozhodla podpořit.

Na dobrodružnou cestu se vydá se svým bratrem. Oba si tak splní dlouholetý sen. „Zhruba před osmi lety jsem vyslovil myšlenku jet na kole k moři. Časová situace ani fyzická kondice však v té době tak dlouhou trasu nedovolovaly," tvrdí.

Před dvěma měsíci však začal na kole jezdit denně a velmi si tuto aktivitu oblíbil. „Především pro pocit svobody a volnosti v čase a prostoru. Když jsme později vymýšleli dárek pro bratra k narozeninám, vzpomněl jsem si na náš někdejší sen a bylo rozhodnuto," říká.

Od té doby trénují intenzivně společně. Koncem srpna úspěšně zdolali největší zkoušku – ujet v rámci jednoho dne 200 kilometrů a druhý den dalších padesát. „Největším oříškem bylo zvyknout si na sedlo," podotýká Nevěděl.

Na cestě do Chorvatska našlapou celkem asi 700 kilometrů. Vedle ladění vlastní formy, byla důležitá i další příprava. „Pečlivě jsme rozplánovali trasu, navštívili jsme poradenství ohledně stravování a doplňků stravy. Návyky zkušených cyklistů jsme zjišťovali i na internetu. Překvapilo nás například, že v žádné výbavě cyklisty by neměl chybět medový perník. Doporučuje se jak pro jeho energetickou hodnotu, tak praktičnost," tvrdí s tím, že vedle toho budou tělu denně dodávat i vápník, hořčík a vitamíny.

„U kol jsme pak kladli důraz na technický stav a vybavenost, jako jsou náhradní duše, odrazky, vesty, sprej na lepení defektů, solární nabíječku apod. Dále bylo nutné brát v potaz nosnost kola," popisuje.

Na cestu se oba velmi těší. Nejen, že si splní sen, ale také vyzkouší své síly v časově omezeném limitu. „Čím déle jezdím na kole, tím lépe se cítím. Sedmisetkilometrovou trasu nepovažuji za nic mimořádného. Pokud vše proběhne dle očekávání, rádi bychom naplánovali další trasu, tentokrát tisícikilometrovou," uvažuje.

Na dlouho etapu k Jadranu vyjedou už v pondělí 7. září. „Zvolili jsme trasu přes Maďarsko, protože je méně hornatá, než ta přes Rakousko," vysvětluje Nevěděl.

Podle plánu musí první den ujet 200 kilometrů ze Šakvic na Moravě až do maďarského Szombathely. Druhý den je poté čeká 150 kilometrová cesta ze Szombathely až k hlavnímu městu Chorvatska – Zagrebu. Zbylé dny si sami určí tempo podle počasí a únavy. Kde budou nocovat, zatím neřeší. „Máme vyhlédnutých několik penzionů a hotelů po trase a v případě potřeby můžeme přespat i pod širým nebem," dodává s úsměvem.

Nenechte si ujít! Společnost M.S.QUATRO, která se chopila podpory celé akce, a která chce i v budoucnu pomoci plnit podobné sny a cíle, vám bude díky každodenním rozhovorům přinášet aktuality z cyklistické výpravy.​

 První den - 232 km

V pondělí 7. září odstartovali bratři Miroslav a Jiří Nevědělovi svou sedmisetkilometrovou cestu na kole k Jadranskému moři.

„Vyjížděli jsme v 4:15 ráno ze Šakvic a pokračovali přes Břeclav a Poštornou do Rakouska," popisuje začátek trasy Miroslav Nevěděl, majitel a jednatel společnosti M.S.QUATRO.

Celý den jim přálo počasí, ale šlapání do pedálů ztěžoval boční vítr. „Kvůli silným poryvům větru se trasa stala opravdu náročnou, avšak první den ukázal, že jsme po stránce vlastní formy i výbavy dobře připravení a díky tomu jsme ujeli 32 kilometrů nad rámec plánu," říká nadšený cyklista. Za první den tak urazili celých 232 kilometrů.

„Energii jsme doplňovali hroznovým cukrem, vitamíny a pardubickým perníkem. Průměrně jsme jeli rychlostí 22 kilometrů za hodinu, po hroznovém cukru dokonce 36 kilometrů za hodinu," vypočítává se smíchem.

Do maďarského města Szombathely dorazili v 17:40 hodin a přenocovali v penzionu na okraji města. „Úterní start musíme odložit až na 8. hodinu ranní, protože v penzionu podávají snídaně až od půl osmé. Přesto bychom i druhý den cesty rádi zdolali stopadesátikilometrovou hranici," popisuje plány.

Nenechte si ujít reportáž z druhého dne cesty!

Druhý den - 164 km

Druhý den na své cestě „Šlapem s Quatrem" pokračovali cyklisté Miroslav a Jiří Nevědělovi podle plánu. V úterý 8. září tak měli za sebou 395 kilometrů. „Na cestu jsme se vydali po výborné snídani, v 8 hodin. Župní město Szombathely jsme projeli pomocí navigace a pokračovali přes Maďarsko směrem na jih," vypráví.

Druhý den byl pro oba velmi náročný. Nejen, že měli v nohách více než 200 kilometrů z přechozího dne, ale kvůli nedostatku maďarských cyklostezek jeli většinu dne v hustém provozu aut a kamionů. „Také terén se změnil z rovinatého na kopcovitý. Některé kopce byly tak prudké, že jsme do nich museli kola tlačit," popisuje Miroslav Nevěděl. Počasí jízdě na kole přálo, po celý den je doprovázelo teplé počasí a mírný vítr.

Několik desítek kilometrů před hranicemi se Slovinskem však postihla Miroslava Nevěděla nehoda v podobě prasklé špice. „Defekt se nám svépomocí nepodařilo opravit, proto jsme pokračovali v cestě dalších padesát kilometrů až do Slovinska, kde jsme objevili malý servis. Do hodiny bylo kolo opraveno a my jsme mohli pokračovat v cestě," pokračuje. Průjezd Slovinskem, i když jen osmikilometrový, tak byl především pro Miroslava přínosem. Milým překvapením bylo zjištění, že sen jet na kole k moři sdílí i další cyklisté. „Během dne jsme se několikrát potkali s Němcem, který jede na kole až do Dubrovníku," podotýká.

Po náročném dni dorazili po sedmé hodině až do Chorvatska, kde se ubytovali v hotelu v blízkosti města Sveti Ivan Zelina, které se nachází 25 kilometrů od hlavního města Zagrebu.
„Ve středu bychom rádi vyjeli brzy a udělali si zastávku na Plitvických jezerech. Už dlouhou dobu bych je rád navštívil a nyní máme příležitost," dodává Nevěděl.

I zítra se tedy můžete těšit na další zajímavé vyprávění z jejich cesty k Jadranu.

Třetí den - 170 km

Sto sedmdesát kilometrů překonali Miroslav a Jiří Nevědělovi v rámci třetí části své cyklistické výpravy. Jak sami přiznávají, středa 9. září, byla dnem kritickým. Zdolali však nejtěžší úsek z celé trasy, protože více jak polovina spočívala v překonávání hornatého terénu. „Dnešní den byl opravdu velmi náročný, projevila se únava svalů a kloubů, zásoby vitamínů se ztenčily na minimum a ztížily se i podmínky pro jízdu. Tlačili jsme kola do kopců častěji než v úterý," říká Miroslav Nevěděl a zdůrazňuje, že bratr je mu na cestě velkou oporou.

„Tento den byl ale především zvláštní tím, že jsme šlapali do pedálů na památku našeho kolegy a kamaráda Jirky Polického," dodává.

Směrem do Zagrebu vyrazili již před osmou hodinou ranní. „V průběhu dopoledne jsme projeli hlavním městem a dále pokračovali směrem k Plitvickým jezerům. I dnes nám počasí přálo a tak nám náročnou jízdu alespoň zpříjemňoval pohled do krásné krajiny," popisuje s tím, že pohled na vodopády v blízkosti zmiňovaných jezer byl úchvatný.

„Zajímavým zjištěním pro nás bylo, že při neustálé cestě do kopce a z kopce přestanou smysly vnímat sklon jízdy a rozeznáte jej pouze podle toho, jestli musíte šlapat (do kopce), nebo kolo jede samo (z kopce)," pokračuje s úsměvem.

Do penzionu s příznačným názvem Old Shatterhand, dorazili před osmou hodinou večer. „Zbývající dva dny zvolíme mírné tempo, navštívíme Plitvická jezera, od kterých se nyní nacházíme asi 2 kilometry a budeme se více zastavovat na místech, která nás zaujmou," jmenuje některé z plánů.

Další zážitky z předposledního dne cesty "Šlapem s QUATREM" si přečtěte už zítra.

Čtvrtý den - 80 km

Čtvrtý den si naši cyklisté dopřáli zaslouženého zmírnění tempa a půldenní zastávku na Plitvických jezerech.

„Po zažívacích potížích způsobených večeří v penzionu Old Shatterhand, jsme se raději rozhodli posnídat až v národním parku, jehož hlavní vstup se nacházel tři kilometry od našeho ubytování. U vchodu jsme uložili do úschovny kola a batohy a vyrazili," vypráví Miroslav Nevěděl.

„Zvolili jsme čtyřkilometrovou turistickou trasu B, která spočívala v prohlídce tzv. nízkých jezer nacházejících se v kaňonu hlubokém až 40 metrů. Poté jsme projeli na člunu největší jezero nazvané Kozjak a nakonec nás malebnou přírodou provezl turistický vláček," popisuje.

Stovky ujetých kilometrů na sobě pociťují nejen Miroslav a Jiří, ale také jejich bicykly. „Když jsme ve dvě hodiny odpoledne vyrazili směrem k Zadaru, praskl mi další drát ve výpletu kola. Tentokrát jsem defekt provizorně opravil sám a i po osmdesáti ujetých kilometrech je kolo bez problému pojízdné," dodává Miroslav s úsměvem.

„I dnešní trasa byla hornatá a s hustým provozem, avšak po dlouhém stoupání nám byly odměnou sjezdy dlouhé až 4 kilometry. Obloha zůstala po celý den zatažená a foukal mírný vítr. Teploty se držely kolem 18 stupňů Celsia. Za těchto podmínek jsme měli pocit, že se stále jen vysvlékáme a oblékáme," popisuje čtvrteční cestu.

Velkým zážitkem bylo pro oba hledání ubytování. „Bloudili jsme cestou necestou a měli jsme pocit, že jsme na konci světa. Ptali jsme se na cestu místních, ale jejich rady nám příliš užitečné nebyly," tvrdí. Po 6. hodině večer objevili penzion Detar Matovinovič ve vesnici Lovisca. „K večeři jsme dostali salám a sýr a čaj jsme si museli uvařit sami, ale po předešlých peripetiích jsme spokojení," říká a dodává: „Do Zadaru nám v tuto chvíli zbývá necelých 80 kilometrů. Rádi bychom si páteční cestu zkrátili přes tunel Sveti Rok, ale pravděpodobně nás do něj policie na kolech nepustí a budeme muset pokračovat přes hory."

Jestli se plán zkrácení cesty přes tunel Sveti Rok na dálnici A1 Záhřeb – Split povedl, se dočtete už zítra.

Pátý den - Zadar

„Přijeli jsme na kole k moři!" zní první slova Miroslava Nevěděla a nadšení v jeho hlase je nepřeslechnutelné.

Poslední den své cesty - v pátek 11. září, ujeli naši cyklisté posledních zhruba osmdesát kilometrů a splnili si tak svůj velký sen. „Vesničku Lovisca jsme opouštěli v půl deváté ráno, po třech kilometrech začalo stoupání do hor a serpentýnami jsme pokračovali celé dopoledne až na vrchol. Střídavě jsme na kolech jeli anebo je tlačili, protože část cesty vedla lesem a po šotolině," vypráví a dodává, že provizorní oprava prasklého drátu zatím drží. „Po cestě jsme nepotkali žádnou hospodu, natož servis, takže kolo musí vydržet," říká se smíchem.

„Přestože bylo v horách zima a zataženo, po zdolání vrcholu cesty na nás čekaly úchvatné scenérie jako z filmů o Vinnetouovi a samozřejmě první pohled na moře," popisuje s úsměvem.

Velmi rádi se pustili do sjezdu hory. „Po prvních pěti kilometrech nás navigace navedla „zkratkou" přímo nad tunel Sveti rok, vedoucí nad dálnicí A1. Od něj jsme poté dalších dvacet kilometrů pokračovali z kopce. Jeli jsme rychlostí 40 až 60 kilometrů," tvrdí. Zastávku si udělali až u mostu Masleničky známého pro problémy se silným nárazovým větrem.

Nyní se oba nachází v centru Zadaru, kde budou i nocovat. „Užíváme si dosažení cíle, které jsme stvrdili smočením kol v moři a krásných 29 stupňů Celsia," uzavírá poslední větou svůj sen – expedici na kole k moři „Šlapem s QUATREM".

IMG 4435
IMG 4430
IMG 4427
IMG 4425
IMG 4416
IMG 4409
IMG 4404
IMG 4399
IMG 4394
IMG 4388
IMG 4377
IMG 4436
IMG 4374
IMG 4360
IMG 4356
IMG 4351
IMG 4319
IMG 4294
IMG 4288
IMG 4283
IMG 4276
IMG 4256
IMG 4244
IMG 4367
IMG 4207
IMG 4443
IMG 4450
IMG 4567
IMG 4564
IMG 4555
IMG 4549
IMG 4530
IMG 4523
IMG 4519
IMG 4509
IMG 4508
IMG 4506
IMG 4444
IMG 4503
IMG 4497
IMG 4493
IMG 4490
IMG 4489
IMG 4486
IMG 4483
IMG 4466
IMG 4460
IMG 4458
IMG 4457
IMG 4502
IMG 4204

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Google Tag Manager
Marketingové nástroje pro Google Tag Manager
Přijmout
Odmítnout