Problematika energií netrápí jen naše klienty

Klienty trápí situace na trhu s energiemi. Přinášíme krátké shrnutí a odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy.

pexels pixabay 355948 1

 

Nejen naši klienti reagují na dění na energetickém trhu a obrací se na nás se svými dotazy. Proto přinášíme krátké shrnutí aktuální situace.

Jako finančně poradenská společnost M.S.QUATRO se staráme přes 20 let o vaše finanční produkty (investice, úvěry, pojištění, …) a již před časem jsme do portfolia zařadili i službu zprostředkování výhodného dodavatele energií. Nevolili jsme cestu nejlevnějšího dodavatele. Byla pro nás důležitá nejen dobrá cena ale i solidnost a síla dodavatele, a to se v dnešní době ukázalo jako velmi dobrý směr.

💡 Dnešní chaos na energetickém trhu se prakticky nedotýká našich klientů, kterým jsme zprostředkovali dodavatele energií. Není tedy důvod k panice.

Pokud MÁTE od poradce M.S.QUATRO zprostředkovaného dodavatele energií:

👉 Dodavatelé, které jsme vám doporučovali a sjednávali, jsou: MND a Dobrá energie. Oba jsou připraveni dostát svým závazkům, a tak se našich klientů dnešní stav nijak nedotýká.

👉 Pokud jsou vaše odběrná místa „v převodu“, to znamená, že vám ještě dodává původní dodavatel a jen se čeká na doběh původní smlouvy, byli jsme ujištěni, že vás k plánovanému termínu naši partneři přijmou, a to za slíbených podmínek.

👉 Pokud se vás tento stav týká (čekáte na převod) a jste klienty Bohemia Energy nebo některého jiného dodavatele z tohoto holdingu, budete převedeni přednostně (již se nemusí čekat na vypršení smlouvy), abyste se v ideálním případě vyhnuli dodávkám od dodavatele poslední instance (což by nebyl problém, ale jejich ceníky jsou extra drahé). Nemusíte proto podnikat žádné kroky, vše bude vyřešeno za vás.

Pokud NEMÁTE od poradce M.S.QUATRO zprostředkovaného dodavatele energií:

👉 První variantou je, že máte funkčního a solidního dodavatele – pak nemusíte také nic řešit až do konce platnosti dnešní smlouvy.

👉 Druhá varianta je, že máte dodavatele, který ukončuje činnost (například spadá do skupiny Bohemia Energy), pak vám doporučujeme nepodléhat panice, vyčkat až se trh stabilizuje a pak si vybrat nového dodavatele. Vyčkat se vyplatí, protože i solidní renomovaní dodavatelé dnes musí klientům buď nabídnout velmi vysokou cenu nebo je prostě nepřijímají a také vyčkávají na stabilizaci trhu. U dodavatele poslední instance můžete být maximálně šest měsíců a nemusíte proto vůbec nic dělat (nic podepisovat – děje se to automaticky). A mít krátkou dobu (myslí se v řádu jednotek měsíců) vyšší cenu je lepší než se k ní zasmluvnit třeba na dva roky.

👉 Třetí variantou je, že máte dodavatele, který se vám snaží nabídnout nový ceník, jenž je výrazně dražší než dosavadní (třeba i trojnásobně) anebo se vás snaží „přehodit“ na ceník kopírující tržní cenu. V tomto případě je nanejvýš vhodné zvážit postup, kdy nesouhlasíte s touto změnou, výsledkem čehož se ukončuje smlouva o dodávkách a po stabilizaci trhu vybrat nového dodavatele. Věříme, že je to v tomto případě nejvýhodnější postup, i když se těžce předvídá další směr trhu a kroky dodavatelů. Toto doporučení vychází z jednoduché myšlenky, že se si smlouvu s vyšší cenou můžu sjednat i za 2 měsíce, tak proč hned.

💡 UPOZORNĚNÍ: Na trhu se množí případy, kdy „šmejdští“ dodavatelé, respektive zprostředkovatelé, navolávají zákazníky a představují se jako MND nebo jiný renomovaný dodavatel. Proto je nejlepší rada: nebavte se s nikým moc po telefonu a pokud vás jejich nabídka zajímá, chtějte, aby vám vše poslali do mailu, nikomu nic nepodepisujte bez řádného prostudování a v telefonním hovoru se vyhněte slovům jako „ano“, „souhlasím“ apod. Doporučujeme v tomto směru poučit i starší rodinné příslušníky – jsou obvyklou „kořistí“ těchto praktik.

💡 Co bude dál?

👉 Celý trh se nyní nachází ve velmi turbulentním období, nelze přesně predikovat, jaký stav bude v nejbližším budoucnu.

👉 I když se v rámci našich služeb jedná o „okrajovou záležitost“, sledujeme pečlivě dění na energetickém trhu, abychom vám i v budoucnu přinášeli nejefektivnější řešení.

👉 Problémy v tomto období mají především dodavatelé, kteří nevyužívali dlouhodobých nákupů a s vidinou zisku používali pouze krátké obchody na nákup energií. Spekulovali tak na snižující se cenu energií a do teď jim to vycházelo. Nyní při enormním nárustu cen energií na burze (3 až 4 násobek loňské ceny), nejsou schopni nakupovat a tudíž ani dodávat svým klientům za ceny, ke kterým se jim zavázali. Důsledkem toho je např. ukončení činnosti Bohemia Energy.

👉 Jiní dodavatelé se snaží „přehodit“ své klienty na ceníky, které kopírují cenu na burze, což je pro tyto klienty extrémně drahé a nevýhodné (cca třikrát vyšší cena než dosud). Vysoká cena na burze je ovlivněna jak rádoby zelenou evropskou energetickou politikou, tak i naší národní.

V následujícím období se dá více než očekávat, že všichni dodavatelé zdraží, věříme ale, že to nebude na trojnásobek dnešních cen, proto se na tuto situaci připravme, ale nepodléhejme dnešní panice a nečiňme neuvážené kroky.

Potřebujete-li další konzultaci, obracejte se na naše poradce.

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Google Tag Manager
Marketingové nástroje pro Google Tag Manager
Přijmout
Odmítnout