Podpora penzijního připojištění výrazně vzroste
Lidé, kteří mají penzijní připojištění se státním příspěvkem, se dočkají výrazného vylepšení jeho podmínek. Kromě toho, že jim ke vložené tisícovce stát přispívá 230 korunami, si lidé budou moci při podávání daňového přiznání odečíst další dvě tisícovky místo jedné, tedy ročně 24 tisíc korun místo 12 tisíc.
Změna je výhodná pro čtyři a půl milionu lidí, kteří penzijní připojištění se státním příspěvkem už teď využívají.
„Přece chceme, aby si lidé více spořili na penzi," řekl předseda rozpočtového výboru z ČSSD Václav Votava, který tento návrh předložil. Osvojil si iniciativu svého stranického kolegy, bývalého šéfa odborů Jaroslava Zavadila, který s tímto nápadem přišel. Aby si lidé sáhli na maximální podporu od státu, bude nejvýhodnější do penzijního připojištění vkládat nově tři tisícovky měsíčně.
Poslanci také zvýšili limit pro osvobození od daně u příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem, na doplňkové penzijní spoření a penzijní pojištění nebo na soukromé životní pojištění ze 30 na 50 tisíc korun. Změny ještě musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.
Babiš: Je to pravděpodobně maximum možného za této vlády
„Pozitivní je, že se celé politické spektrum shodlo na tom, že návrhy v rámci třetího pilíře jsou dobré. Podpořili jsme hlavní myšlenku, že lidé by měli spořit na důchod a že můžou spořit už pro svoje děti. Jsou tam lepší pravidla, jsou tam zvýhodnění pro firmy a pro lidi, kteří si chtějí penzijní pojištění sami realizovat," řekl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka a po něm i Babiš řekli, že schválené změny budou stát ročně asi miliardu korun.
„Zásadní reformu, kde bychom řešili zásluhovost, kterou prosazuje pravice, nebo solidaritu, kterou prosazuje levice, není možné realizovat za stávající vlády, kde sedí levice i pravice," řekl Babiš. „Myslím, že to, co jsme prosadili, je velký krok k tomu, aby občané spořili na stáří. Celé politické spektrum to podpořilo, je to pravděpodobně maximum možného, i když vím, že paní ministryně Marksová připravuje nějakou reformu. Uvidíme, s čím přijde," uvedl ministr financí a šéf ANO.
Návrh schválený poslanci počítá také s tím, že by se měl zatraktivnit takzvaný třetí penzijní pilíř pro rodiče dětí, kteří spoří za ně. „Měl by se umožnit částečný výběr prostředků v osmnácti letech, třetinu peněz, ale jen z těch, které vkládá klient, ne z těch, co přidává stát," řekl iDNES.cz Zavadil. Myšleno je to podle něj tak, aby ty peníze mohly být použity třeba na studium.
Při jednání rozpočtového výboru proti všem změnám vystoupila náměstkyně ministra financí Simona Hornochová, ale poslanci napříč stranami, bez rozdílu, zda jsou z vládních stran či opozice, si z toho nic nedělali a změnu podpořili už při jednání rozpočtového výboru. Ve Sněmovně to už ministr Andrej Babiš podpořil. Změny podpořilo 135 ze 160 přítomných, proti byla jen TOP 09. (jak o zákonu jako celku hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde).
Spořit na penzi budou moci nově i lidé mladší 18 let
Lidé si také budou moci spořit dřív než od 18 let, zvýhodněno bude postupné vyplácení naspořených peněz. Penze vyplácená déle než deset let bude stejně jako doživotní osvobozena od daně z příjmů. Věk pro nárok na výběr celé uspořené částky se vrátí na 60 let.
„Určitě teď přijdou ti, kteří nabízejí jiné produkty, jako třeba životní pojištění a budou argumentovat, že si také takovou podporu zaslouží. Nijak to neřeší naši zásadní výhradu k rušení druhého pilíře," upozornil ve Sněmovně exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Zatímco druhý penzijní pilíř prosazený bývalou pravicovou vládou měl vést k tomu, aby stát tolik nezatěžovala výplata penzí a na její část si lidé spořili sami, zvýšená podpora penzijního připojištění bude znamenat, že si sice možná lidé více peněz odloží, ale státu se to prodraží. (o zrušení druhého pilíře ve Sněmovně více zde)
Zdroj: ekonomika.idnes.cz
- Vytvořeno dne .