Konsolidace úvěrů
Jak platit méně za půjčky? Slučte úvěry do jednoho
Chcete uklidit ve svých dluzích a hlavně ušetřit? Pokud máte více půjček, nabízí se konsolidace – tedy sloučení do jedné. Jak funguje, k čemu je dobrá a na co si dát pozor?
Může se to stát raz dva. Člověk si vezme půjčku na vybavení domácnosti, udělá pár nákupů kreditní kartou a k tomu třeba přečerpá před výplatou účet u jiné banky. A rázem má tři půjčky, které splácí třem poskytovatelům, každou v jiný den, s různými úrokovými sazbami, podmínkami a sankcemi. Pokud je to i váš případ a nemáte možnost, jak úvěry rychle splatit, přichází správný čas na konsolidaci.
V praxi to vypadá tak, že když budete například výše zmíněnou trojici půjček konsolidovat u banky, tak banka za vás půjčky předchozím věřitelům uhradí a v této hodnotě poskytne nový úvěr. Splácet už tak budete pouze této bance.
Nižší splátky a lepší podmínky
Konsolidace dluhy nevymaže. Ale sloučením půjček do jedné budete platit měsíčně jen jednu splátku, zpravidla s lepším úrokem a v nižší částce. Většinou si můžete také stanovit v měsíci datum, ke kterému budete splácet. Úvěr lze často také za těchto podmínek navýšit, pokud se vám to hodí.
Ušetříte i tím, že se zbavíte zbytečných poplatků, které jednotlivým poskytovatelům platíte za vedení úvěrů. V případě konsolidace je vhodné zamyslet se nad dobou splatnosti. Když půjčku rozložíte na delší období, budete sice splácet měsíčně méně, ale v konečném součtu se navýší částka, o kolik úvěr přeplatíte na úrocích.
Přirozeně se nabídka konsolidací na trhu liší a vyplatí se proto spolupracovat s finančním poradcem, který pro vás najde nejvhodnější podmínky.
Dobrý sluha, zlý pán
S dluhy je to jako s ohněm, člověk s nimi musí zacházet hodně opatrně. Mohou nám dobře posloužit, ale když se vymknou kontrole, je zaděláno na problémy. Dodržováním následujících zásad se můžete řadě komplikací s řešením dluhů vyhnout.
- Půjčujte si jen na věci, které potřebujete a jejichž hodnota bude trvat i po splacení dluhu (vlastní bydlení, nezbytné spotřebiče či nábytek) a ideálně vám poslouží i pro dosažení dalších výdělků (auto pro cesty do práce, počítač pro práci z domova…).
- Než si půjčíte, poraďte se s finančním poradcem. Dokážeme pro vás najít úvěr, který bude co nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
- Vyhýbejte se mikropůjčkám za vysoký úrok od pochybných poskytovatelů a půjčujte si raději od zavedených společností.
- Čtěte podmínky úvěru a dejte pozor například na pokuty za nedodržení splácení, mohou dosahovat závratných částek. Poměrně snadno se můžete také dostat do registru nespolehlivých dlužníků, což vám zkomplikuje třeba žádost o hypotéku, pořízení auta na leasing nebo kuchyně na splátky.
- Věnujte pozornost údaji RPSN, který je celkovým vyjádřením nákladů na úvěr – tedy kolik procent z půjčené částky ročně zaplatíte navíc.
- Máte-li dluhů více, konsolidujte je.
- Nevytloukejte dluh dluhem.
- Když víte, že vám hrozí problémy se splácením, kontaktujte svého věřitele nebo finančního poradce. Banky vám pomohou situaci řešit, i v jejich zájmu je, abyste dluh splatili a poskytnou vám například odklad nebo sníží splátky. Je ale třeba začít komunikovat včas.
V případě dotazů nás kontaktujte.
- Vytvořeno dne .