„Pojistěte“ si dovolenou bez starostí
Doba dovolených je za dveřmi. Abyste předešli nepříjemnostem a dny volna si užili v klidu, vyplatí se před odjezdem několik věcí zkontrolovat.
Zdraví především
- Do ciziny si rozhodně sjednejte cestovní pojištění. Volte vyšší limity pro léčebné výlohy a také dílčí limity (třeba na zubaře).
- Seznamte se s výlukami.
- Zjistěte si číslo na tísňové linky v dané zemi. V EU platí univerzální linka 112.
- Vybavte si lékárničku na nejčastější zdravotní obtíže v cílové destinaci a nezapomeňte na zásobu pravidelně užívaných léků.
- Při cestách do exotiky nezapomeňte včas na očkování.
Komplikace s cestou
- Když na dovolenou neodjedete kvůli vážné události (např. hospitalizaci), hodí se mít připojištění storna zájezdu či pobytu.
- Připojištění zpoždění či zrušení letu vám pomůže s úhradou nákladů při čekání, za občerstvení, ubytování nebo náhradní dopravu.
- Zjistěte si, u koho má sjednáno cestovní kancelář pojištění proti úpadku, kdybyste museli řešit její krach.
Nemovitost v bezpečí
- Vaši nemovitost necháte nehlídanou. Ujistěte se, že máte dobře sjednané pojištění nemovitosti i domácnosti (spotřebiče, nábytek, vybavení) včetně dostatečné pojistné částky, aby vám nehrozilo podpojištění.
- Dodržte zabezpečení nemovitosti podle požadavků pojišťovny. Pozor na pootevřená okna.
- Přenechejte náhradní klíče od bytu rodině nebo přátelům.
Když vyrazíte autem
- Zkontrolujte vybavení a technický stav vozu (zejména klimatizaci či pneumatiky), kvůli bezpečnosti i policejním kontrolám.
- Na cestách vám bude oporou havarijní pojištění, můžete ho sjednat i pouze na dobu dovolené. Doporučujeme sjednat i asistenční služby pro zahraničí, třeba kvůli odtahu nebo zajištění servisu.
- Zjistěte, jaké poplatky vás cestou čekají. Většinou je zaplatíte i online dopředu.
- Podívejte se, jaké platí v zemích, kudy pojedete, předpisy pro rychlost či povinnou výbavu. Někde musíte mít např. reflexní vestu pro všechny cestující.
- I když v dané zemi může platit tolerance malého množství alkoholu za volantem, řešení pojistné události může alkohol zásadně zkomplikovat.
- Vezměte si s sebou servisní knížku, zelenou či bílou kartu k povinnému ručení, případně potvrzení o havarijním pojištění či asistenčních službách.
Zavazadla nebo kola
- Zavazadla či kola pro případ ztráty, krádeže, poškození nebo zpoždění připojistíte hned několika způsoby – v rámci cestovního pojištění, povinného ručení či havarijního pojištění, a dokonce i pojištění domácnosti.
- Vždy se ujistěte, kde a za jakých podmínek takové pojištění platí a pozor na výluky.
- Dojde-li ke krádeži, vždy přivolejte policii a chtějte záznam pro pojišťovnu.
- Odbavované zavazadlo si nezapomeňte označit jménem a adresou cílové destinace i domova. Za zvážení stojí obalení kufrů ochrannou folií proti poškození i zlodějům.
Pojistěte si odpovědnost
- Sjednejte si připojištění občanské odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám, třeba při sportu. Odškodnění se v cizině mohou vyšplhat do milionových částek.
- Pojištění odpovědnosti se může vztahovat i na vaše děti nebo domácí mazlíčky a hospodářská zvířata.
Cestování se zvířaty
- Při cestě do států EU musí mít psi a kočky mikročip (nebo tetování) a cestovní pas od veterináře.
- Ověřte si i další povinnosti ohledně očkování nebo odčervení.
- Připojištění nákladů na veterinární péči v zahraniční lze sjednat i v rámci cestovního pojištění, ověřte ale jeho územní platnost.
- Psa nebo kočku můžete pojistit i dlouhodobě v rámci pojištění mazlíčků. Pomůže to s úhradou náhlých nákladů za veterináře. Platí po celé EU.
Kdo je připraven, není překvapen
- Uložte si do mobilu (a pro jistotu je mějte i na papíře) kontakty na všechny pojišťovny a asistenční služby.
- Zkontrolujte platnost všech dokladů a dokumentů, které budete brát s sebou.
- Nezapomeňte na letenky, doklad k zájezdu či ubytování, dokumenty k autu, rodný list dítěte, pokud máte jiné příjmení apod.
- Občanku nebo pas jsou úřady schopny vystavit za poplatek i expresně do 24 hodin.
- Pro řízení auta nebo motorky mimo EU potřebujete mezinárodní řidičský průkaz.
- Doklady si vezměte v papírové podobě a pro jistotu je mějte i ofocené v mobilu.
- Ověřte, kolik v místě pobytu zaplatíte za výběr z bankomatů. Pro získání lepších kurzů při platbách nebo výběrech můžete využít aplikaci Revolut.
- Raději se dopředu podívejte, jestli vám budou v cílové zemi fungovat např. nabíječky, nebo budete potřebovat adaptéry do zásuvek.
Se všemi pojistnými záležitostmi, ať už je to cestovní pojištění, pojištění domácnosti, auta, nebo vašeho zdraví vám rádi pomůžeme.
V případě dotazů nás kontaktujte.
- Vytvořeno dne .