Víte, že? 90% invalidních důchodů zavinila nemoc
100% zajištění příjmu
„A kdyby se mi něco stalo, tak to za mě zaplatí pojišťovna," chlubí se často klienti kvalitou svých pojistných smluv. Málokdo má představu, co všechno se musí stát, aby pojišťovna něco plnila.
Hodně klientů přistupuje k ošetření rizik skládačkovým způsobem – začneme u autonehod, připojíme k tomu hospitalizaci, když se hodně rozjedeme, tak třeba vážné nemoci ... a to by mohlo stačit, ne?
Tento přístup je zásadně chybný. Když se Vám něco stane, tak Vám vypadne příjem. Není z čeho platit složenky. A plynárny nebo banku naprosto nezajímá, jestli své účty neplatíte kvůli zlomené noze nebo komplikované angíně. Inteligentní zajištění příjmu by mělo pokrývat ideálně všechny situace, které mohou vést k výpadku peněz.
Ideální životní pojištění vám zajistí příjem od pojišťovny v těchto případech:
- Skončil jsem na nemocenské (pro OSVČ, kteří si nemocenskou neplatí – opravdu nemůžu pracovat a ležím v posteli) a je jedno, jestli kvůli úrazu nebo viróze.
- Jsem invalidní, tedy dlouhodobě nemohu vydělávat tolik, kolik bych potřeboval.
- Zůstal(a) jsem s dětmi na OČR (ošetřování člena rodiny), čímž rodině vypadl můj příjem.
- Kvůli zdravotnímu stavu dítěte či jiného člena rodiny s ním musím zůstávat doma.
- Nečekaně jsem přišel o práci.
- Nemůžu vydělávat, protože neexistuji, tedy zemřel(a) jsem.
Narovinu – žádné takové pojištění neexistuje a to ze dvou důvodů:
1) Některá rizika nelze z dostupných zdrojů ocenit, tedy ani stanovit jejich cenu
2) Lze odhadovat, že cena tohoto ideálního pojištění by byla velmi vysoká a takový produkt by byl prakticky neprodejný.
Každé životní pojištění je tedy kompromisem mezi ideálem a realitou.
Úkolem dobrého poradce je zjistit, jaká je klientova realita, jeho konkrétní životní podmínky. Jaká rizika u něj hrozí a s jakou pravděpodobností.
Pojišťovny využívají situace, kdy klient toto riziko nedokáže vyhodnotit, zatímco pojišťovna ano. Vznikají tak pojistky, které oslňují cenou, ale klient si za ně kupuje luxusní zajištění příjmu pro případ zcela ojedinělých událostí. Naopak události, které jsou v životě člověka opravdu časté (například pracovní neschopnost) nebo obzvláště finančně ničivé (invalidita) bývají nekryté. Je pravda, že na pojistkách staršího data tyto rizika ani ošetřit nešlo. V tomto pojišťovny za posledních 10 let skutečně udělaly velký pokrok.
Jaká je pravděpodobnost, že...? A kolik činí ten propad příjmu v případě...?
Bohužel na tyto otázky neexistuje univerzální odpověď ani jedno optimální nastavení pojistné smlouvy pro všechny. Zkušený poradce se Vás bude hodně ptát a teprve poté navrhne optimální řešení na míru konkrétnímu klientovi.
Více informací Vám poskytne Váš finanční poradce nebo se obraťte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..