Už víte, proč se vyplatí aktualizace pojistek na dům a domácnost?

Letošní rok přinesl do našich zeměpisných šířek nečekané přírodní úkazy. Revize pojistných smluv proto na později neodkládejte.

jak postupovat pri skode2 

Silné bouřky, zatopení, tornádo, zničující kroupy. Zlé jazyky tvrdí, že těchto jevů bude přibývat. Ti, co mají s některým z živlů čerstvou osobní zkušenost, jistě řešili nebo budou řešit mimo jiné i revizi uzavřených pojistných smluv na dům či jeho vybavení.

V prvé řadě je na místě oddělit od sebe dva typy pojištění – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Obě spadají do kategorie tak zvaných neživotních pojištění a obě jsou pro majitele nemovitosti nezbytné.

  • Co je pojištění nemovitosti? Smlouva, která kryje škody způsobené na nemovitosti, tedy na všech částech, které jsou pevně spojené s budovou (zdi, podlaha, zárubně…).
  • Na rozdíl od toho Pojištění domácnosti kryje škody na vybavení domácnosti a na věcech, které jsou její součástí (elektrické spotřebiče, nábytek, vybavení bytu, cennosti i peníze).

Z aktuálních dat pojišťoven vyplývá, že většina z nich je podpojištěná. Za posledních pět let cena nemovitosti velmi rychle stoupala, a i když byla pojistná částka před pěti lety správně nastavena, dnes již aktuální ceně neodpovídá. To znamená, že stavba či předmět je sice pojištěný, ale na nižší částku, než je jeho vlastní hodnota. V případě pojistné události tak bude pojišťovnou kráceno plnění.

Nejlépe bude vysvětlit situaci podpojištěného domu na praktickém příkladu: V roce 2010 jste si pojistili dům na správnou částku 2 mil. Kč. Hodnota domu vzrostla, ale pojistku jste si neaktualizovali, dnes by měl dům hodnotu 4 mil. Kč. Přišla živelná katastrofa, která dům zcela zničila. Nyní potřebujete postavit nový za 4 mil. Kč, ale pojišťovna vyplatí pouze 1 mil. Proč jen 1 mil. a ne 2? Protože pojišťovna uplatní tzv. podpojištění na pojistku 50 %.

Aktuální cena 4 mil. Kč, stará pojistná částka 2 mil. Kč, to je podpojištění o 50 %; výplata tím pádem bude také o 50 % krácena z vaší staré pojistné částky = na celkovou výplatu 1 mil. Kč

Proč se tedy aktualizace pojistek vyplatí? Důvodů je několik. Z těch nejzákladnějších to jsou:

  • Pocit bezpečí je nenahraditelný – pokud se opravdu něco stane, pojišťovna vám vyplatí pojistku a vy si tak nemusíte lámat hlavu, za co pořídíte náhradu za zničený majetek.
  • Pojistné vás nezruinuje – roční poplatek činí pár tisíc korun, ale ochrání vám miliony. Vždy je lepší myslet na zadní vrátka.
  • Kompenzuje zničení a poškození budov i zařízení v domácnosti – nárok vám vzniká v případech, kdy se nejedná o poškození z nedbalosti, a to i při částečné škodě.
  • Dočasné bydlení – víte, že pokud se váš dům stane neobyvatelným, poskytne vám pojišťovna i náhradu za dočasné bydlení?

 

V letošním roce jsme s našimi poradci v M.S.QUATRO pomáhali nejen mnoha svým klientům při vyřizování škodní události, ale i dalším obětem ničivého tornáda. Díky tomu jsme měli možnost nahlédnout do stavu pojistek našich klientů a víme, že většina klientů své pojistky neaktualizuje a vystavuje se tak riziku podpojištění. Letos pojišťovny udělali výjimku pro postižené tornádem a podpojištění majetku ignorovali. Tato situace se však do budoucna nemusí opakovat.

Neváhejte a kontaktujte nás nebo naše poradce. Zkontrolujeme aktuální stav vašich pojistek a doporučíme vám optimální řešení na míru.

 

 

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Google Tag Manager
Marketingové nástroje pro Google Tag Manager
Přijmout
Odmítnout