Projděte si naše tipy a zjistěte, kdy se vyplatí investice do zlata

Vyplatí se investice do zlata? Prozradíme vám pro a proti. Rádi vám poradíme osobně.

pexels pixabay 355948 1

 

Zlato si už roky drží punc investice, která pomáhá uchovat hodnotu peněz, zejména v nejistých časech. Podívejme se ale na pro a proti investování do žlutého kovu. Obzvlášť nákup slitků s sebou nese některá negativa, kterým se ale můžete díky moderním způsobům investování vyhnout, a přesto investiční sílu zlata využít.

Zlato je považováno za bezpečné. Ukázkově jsme to mohli pozorovat na začátku koronavirové pandemie v roce 2020, kdy jeho cena od března do srpna vzrostla z přibližně 1 600 dolarů za trojskou unci na 2 075 dolarů. Tuto hodnotu ale neudrželo. V září 2022 se díky situaci na Ukrajině a inflaci snížila na částku kolem 1700 dolarů. Důvody jsou částečně záhadou, ale nemalou příčinou bude silný kurz dolaru a rostoucí úrokové sazby.

Tyto závěry jsou však hodnoceny s ohledem na krátký časový úsek. Běžní investoři by měli sledovat především dlouhodobý horizont. A je pravdou, že například od roku 2000 se zlatu nevede vůbec špatně, za tu dobu svou cenu více než čtyřnásobně zhodnotilo, tehdy byla trojská unce za 400 dolarů.

Při investici do zlata je potřeba zvážit více faktorů. Nejprve se podíváme na nákup fyzického zlata:

👉 Slitky jsou v nabídce už od 1 gramu

Fyzické zlato se prodává ve formě slitků jako destičky nebo cihličky, případně jako mince. Pozitivní je, že u investičního zlata neplatíte DPH. Základní jednotkou váhy je trojská unce, tedy 31,1 gramu. Běžně prodávané slitky se ale dají pořídit už od pouhého jednoho gramu. Ceny fyzického zlata jsou výrazně vyšší, než je jeho tržní cena. Platí to tím víc, čím menší slitek je. Například jednogramové slitky se někdy prodávají až s 50procentní přirážkou nad tržní cenou.

👉 Prověřte důvěryhodnost

Naprosto zásadní je věrohodnost obchodníka, od kterého zlato nakoupíte. Vybírat byste měli jen mezi časem prověřenými společnostmi s dohledatelnou historií, které prodávají slitky včetně mezinárodního certifikátu pravosti. Pochybným aukcím na internetu se vyhněte obloukem.

👉 Obchodník vždy vydělá

Obchodník by měl ideálně zlato nejen prodávat, ale garantovat i jeho odkup. V praxi to znamená, že obchodník bude chtít vždy vydělat, a proto vám zlato prodá s nějakou přirážkou k aktuálnímu kurzu, a naopak ho vykoupí za nižší cenu, než jaké bude dosahovat kurz na burze. Je to podobné, jako když si měníte peníze ve směnárně. V případě zlata může přirážka dosahovat i desítek procent ceny. Nespoléhejte proto na to, že zlato obratem se ziskem prodáte. Abyste nebyli v minusu, musí kurz zlata dostatečně vzrůst a překonat i obchodní přirážky.

👉 Zlato nenese úroky

Zhodnocení peněz ve zlatě závisí plně na jeho kurzu. Zlato nijak nevydělává – nejsou z něj žádné úroky jako z bankovních účtů nebo dluhopisů a nezískáte ani žádné dividendy, které zase vyplácejí akciové společnosti.

👉 Bezpečná úschova

Častým argumentem pro nákup fyzického zlata je mít ho jako určitou pojistku pro případ, že by z lecjakých důvodů „papírové“ peníze pozbyly hodnotu. Zlato pak můžete uložit v domácím trezoru nebo volit bezpečnou alternativu, kterou je bankovní úschova, za kterou je však zpravidla potřeba platit.

👉 Nižší poplatky a bez nutnosti úschovy při nákupu na burze

Do zlata lze ale investovat, aniž byste ho museli fyzicky vlastnit. Na burzách se dnes obchoduje s několika typy certifikátů, které mají zlato jako tzv. podkladové aktivum a jejich kurz se odvíjí právě od ceny zlata. Nakupujete ho za jeho burzovní cenu, a ne s výraznou přirážkou jako v případě fyzického kovu.  Obchodování s takovými certifikáty s sebou mimo jiné nese podstatně nižší poplatky a nemusíte si lámat hlavu ani s úschovou kovu. Taková investice pak může zafungovat jako určitá pojistka například proti propadům akcií nebo dluhopisů.

 

Závěr: sečteno, podtrženo

Zlato ukazuje svou sílu zejména v dlouhodobém horizontu, meziročně může jeho hodnota kolísat. V případě fyzického zlata je třeba počítat i s marží obchodníků a mít dobře promyšlenou jeho bezpečnou úschovu.

Zlato může mít v investičních portfoliích své místo, ale rozhodně by nemělo být jedinou položkou na seznamu. Podle individuální situace investora a jeho cílů se doporučuje, aby bylo zlato v investičním portfoliu zastoupeno v rozmezí 5 až 20 procent.

V dnešní době existuje nespočet časem prověřených způsobů, jak investovat pomocí moderních nástrojů, jako jsou například podílové fondy. Ty vaši investici vhodně rozloží, abyste využili příležitosti, které nabízejí například i akcie světových společností nebo státní a korporátní dluhopisy. Zlato pak může v podobě certifikátů, která za vás fond nakoupí, v portfoliu fungovat jako protiváha k akciím nebo dluhopisům. Vhodnou podobu a složení investice ideálně proberte s odborníkem, který doporučí vhodné řešení i na základě vašich budoucích plánů.

 

Chcete se poradit osobně?

Nezapomeňte, kde nás najdete. Pomůžeme vám s výběrem podle vašich osobních priorit. Kontaktujte nás.

 

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Google Tag Manager
Marketingové nástroje pro Google Tag Manager
Přijmout
Odmítnout