Změny v úvěrech od dubna 2017
Česká národní banka doporučuje od 1.4.2017 neposkytovat úvěry nad 90% hodnoty nemovitosti a omezit úvěry v rozmezí 80 – 90% hodnoty. Co to znamená, pokud plánujete vzít si úvěr?
Nenechte se uchlácholit podmiňovacím způsobem a formou doporučení. Banky berou tato doporučení ČNB velmi vážně a prakticky všechny je již zapracovaly do své metodiky a nabídky hypoték.
Jak tedy vybrat hypotéku tak, aby byla bankou schválena?
- Banky nadále budou poskytovat hypotéky na 80 – 90% LTV = hodnoty nemovitosti, ale s přirážkou na úrokové sazbě. V současné chvíli tato přirážka činí 1 – 1,5% k základní sazbě. - Mnohdy je výhodnější vzít si nižší hypotéku a vše nad 80% dofinancovat úvěrem ze stavebního spoření. Nelze obecně říct od jaké výše nebo sazby je tento postup vhodný, záleží na každém jednotlivém případě.
- Rostou požadavky na bonitu (příjem) žadatelů. Pokud do 80% LTV může měsíční splátka hypotéky tvořit např. 60% vašich měsíčních příjmů, tak nad 80% už to bude maximálně např. polovina. Hranice je však individuální pro každou banku.
- V praxi velká část klientů tak vysoké částky naspořené nemá, část nad rámec hypotéky tedy dofinancovává nezajištěnými úvěry ze stavebního spoření. Oproti hypotékám mají vyšší úrokovou sazbu a kratří splatnost, měsíční splátka klade vyšší požadavky na příjmy klientů.
- Dlouhodobě je pravděpodobné, že hůře dostupné a dražší zdroje financování oslabí poptávku po nemovitostech, což povede k poklesu jejich ceny.
Rozhovor Českého rozhlasu Brno s naší úvěrovou specialistkou Ing. Lenkou Švehlíkovou si můžete poslechnout zde: https://youtu.be/ceZevWZxgEM
Čtěte také o změnách, které přinesla novela zákona o spotřebitelsém úvěru.
- Vytvořeno dne .